Taniec Brzucha

Korzyści z tańca brzucha dla kobiet w każdym wieku

Taniec brzucha jest wyjątkowym tańcem m.in. dlatego, że nie zna ograniczeń wiekowych i mogą go ćwiczyć wszystkie kobiety, które czują taką potrzebę. Muzyka orientalna potrafi wprowadzić w stany uniesienia, a taniec pogłębia odczuwanie muzyki.

Właściwie to przez całe swoje życie kobiety mogą czerpać korzyści z tego tańca.

Małe dziewczynki uczą się rytmiki, koncentracji i koordynacji ruchów. Wykorzystywanie odpowiednich strojów z monetkami i możliwość wejścia w świat baśni czyni ten taniec bardzo atrakcyjnym dla nich. Jest odskocznią od codziennych obowiązków szkolnych oraz innych zajęć. Ponadto pomaga dziewczynkom łagodnie przechodzić w kolejny etap ich życia tj. dojrzewanie.

Nastolatki – mogą w tym tańcu odnaleźć swoją prawdziwą naturę, łatwiej znoszą proces burzliwych zmian fizycznych w swoim ciele i psychice. Uczą się akceptować rodzącą się w nich kobiecość, co ma ogromne znaczenie dla nich samych jak również ich rodzin i otoczenia.

Młode kobiety (powyżej 18-go roku życia) czerpią korzyści związane ze wzmacnianiem poczucia pewności siebie, kobiecej siły i jednocześnie delikatności. Jest to dobry czas, aby rozwijać się w tym tańcu. Można to robić na wiele sposobów, w zależności od charakteru i temperamentu.

Kobiety, które mają małe dzieci mogą potraktować ten taniec jako chwilę tylko dla siebie, jest to odpowiedni rodzaj ruchu, aby naładować akumulatory i z nową energią wracać do domu.

Kobiety w średnim wieku – ta grupa kobiet może uzyskać z tańca brzucha szczególne korzyści. Dzieci są już odchowane, sytuacja zawodowa raczej ustabilizowana,  a rodzina nie zawsze zaspakaja wszystkie potrzeby kobiet. Pojawiają się rozmyślania nad przemijaniem i czasem chciałoby się zrobić coś tylko dla siebie. Zdarza się, że kobiety chcą odnaleźć siebie, gdyż po drodze gdzieś zagubiła się ich indywidualność. Marzą też o tym, by poczuć się bardziej kobieco, mieć jakieś zainteresowania, spotykać się z innymi osobami na wspólnych ćwiczeniach.

Kobiety dojrzałe ? też mogą czerpać różne korzyści, chociażby związane z akceptacją przemijającego czasu. Ćwiczenia z tańca orientalnego są idealne do poprawienia koordynacji ruchów, gibkości i kondycji fizycznej. W tańcu kobiety czują się piękniejsze i pewniejsze siebie. Poza tym jest to dobry sposób na wyjście z domu, poznanie nowych ludzi. Jest to również możliwość podzielenia się z grupą swoimi doświadczeniami życiowymi.

Zachęcam wszystkie panie, bez względu na wiek, aby odważyły się przyjść na zajęcia tańca brzucha, bo z pewnością znajdą swoje miejsce w grupie i może się to okazać najlepszą decyzją dotyczącą własnego rozwoju.

Nie musicie drogie panie występować publicznie, ale możecie. Nie musicie wykonywać idealnie wszystkich ćwiczeń, ale możecie odczuwać przyjemność z uczenia się. Możecie bawić się tym tańcem, strojami i dzielić swoją pasję z innymi ludźmi. Możecie być inspiracją dla innych kobiet. Możecie jeszcze dużo więcej, ale to już zależy od Was samych.

KOBIECOŚĆ ROZKWITA W TAŃCU, CZYLI PODRÓŻ W GŁĄB SIEBIE

Kobiety, które lubią ćwiczenia i taniec poszukują coraz to nowych technik ruchowych i próbują dostosowywać je do swoich aktualnych potrzeb. Oprócz zmian fizycznych związanych z kształtowaniem sylwetki swojego ciała, oczekują również wewnętrznych przemian – chcą się lepiej poczuć, nauczyć się większej pewności siebie i akceptacji swojego ciała, a czasem marzą o tym, by zachwycić innych swoją osobą, bądź nowymi umiejętnościami.

TANIEC BRZUCHA spełnia wszystkie te oczekiwania, a nawet przynosi takie korzyści, których nie uświadamiamy sobie w momencie zapisywania się na zajęcia.

W czasie mojej wieloletniej fascynacji tańcem orientalnym poznałam różne jego odmiany i przekonałam się, że daje on każdej kobiecie możliwości wszechstronnego rozwoju. Obserwuję siebie, swoje koleżanki tancerki oraz uczennice i widzę jak kobiety zmieniają się, gdy potrafią zaangażować się w ten taniec. W pierwszej kolejności jest to praca nad techniką i pokonywaniem ograniczeń ciała, ale jeśli w tej nauce odkryjemy przyjemność, to zaczyna się to przekładać na jakość całego naszego życia. Rozwijamy się w sensie fizycznym, emocjonalnym, umysłowym i duchowym.

Taniec stwarza nam możliwość pracy w szerszym zakresie niż tylko ruch fizyczny, daje szansę na rozwój ogólny, osobisty. Są tutaj relacje z innymi ludźmi, rodziną, są sytuacje stresujące i emocjonujące dotyczące występów czy też związane z koniecznością przeorganizowania różnych zajęć tak, aby nie kolidowały z naszą pasją (lub odwrotnie). Są również przeszkody obiektywne uniemożliwiające systematyczne zaangażowanie w naukę tańca i jest też dobra zabawa, radość, euforia. Wszystkie te sytuacje i przeżycia sprawiają, że posuwamy się do przodu w swoim rozwoju. Jeśli potrafimy to dostrzec, docenić w odpowiednim momencie i właściwie ukierunkować nasze działania, możemy odnieść korzyści nie tylko my kobiety, ale również nasze otoczenie.

Taniec brzucha to sztuka sceniczna, ale również jest to ścieżka rozwoju osobistego i od nas zależy, dokąd nas poprowadzi.

JAK TO JEST Z TYM TAŃCEM? CZY KAŻDA KOBIETA MOŻE SIĘ GO NAUCZYĆ?

Od początku mojej pracy instruktorskiej przyświecał mi cel, aby stworzyć taką grupę, w której wszystkie kobiety mogłyby poczuć się komfortowo, bez względu na posiadane doświadczenie i predyspozycje taneczne. Okazało się jednak , że nie jest to łatwe, gdyż wiele kobiet blokuje swoje możliwości brakiem wiary we własne siły.

Tak naprawdę każda kobieta, która przychodzi na zajęcia (wygospodarowała już czas i podjęła wyzwanie) ma szanse by nauczyć się tańca brzucha, przynajmniej w zakresie podstaw, co stwarza już możliwości zatańczenia dla siebie ew. innych. Dlaczego jednak niektóre z pań nie dają sobie tej szansy? Dlaczego tak szybko się poddają, czasem nawet po kilku zajęciach, a inne ćwiczą przez wiele lat, rozwijają się i są szczęśliwe? I okazuje się, że wcale zdolności nie są najważniejsze, ale chęci i wiara, że można się tego nauczyć. Może trzeba więc zmienić sposób myślenia o sobie?

Zajęcia w szkole ORIENTANA prowadzone są tak, aby każda kobieta:

  • miała szansę rozkwitu artystycznej strony swojej osobowości
  • poznawała taniec dający poczucie radości, swobody i spełnienia
  • traktowała ten taniec jak zabawę połączoną z nauką
  • przekonała się, że czas spędzony na sali razem z koleżankami jest przyjemną formą ruchu i ćwicząc systematycznie robimy coś bardzo ważnego dla swojego zdrowia, samopoczucia i samoakceptacji
  • mogła opanować podstawy i rozwijąć się tak dalece, jak tylko zapragnie
  • poczuła się wyjątkowa poprzez zdobycie umiejętności tanecznych oraz nauczenie się sposobów prezentacji swoich unikalnych cech osobowości

DLACZEGO KOBIETY ĆWICZĄ TANIEC BRZUCHA?

Oto niektóre odpowiedzi moich uczennic:

Daje mi dużo radości i energii, ćwiczę ten taniec, ponieważ ma w sobie dużo namiętności

Taniec daje mi radość i relaks, przynosi wiarę w siebie, w kobiecość

Taniec brzucha daje radość i zaspokaja moją potrzebę tańca w ogóle, jest dla mnie formą aktywności połączoną z przyjemnością

Odkryłam, że potrafię się kobieco poruszać

Ćwiczę, bo chcę się tego nauczyć, dobrze się czuję, gdy tańczę, mogę wyrazić swoją artystyczną kobiecą część osobowości

Ćwiczę taniec brzucha, bo uwielbiam ten taniec, daje mi on radość i w pewnym sensie dowartościowuje jako kobietę, spełnia moje wszystkie oczekiwania

Daje mi poczucie spełnienia, wydobycia mojej kobiecości, otwiera na emocje, daje poczucie własnej wartości i piękna, pozwala zapanować nad kompleksami

Taniec daje mi coraz więcej radości i chciałabym go doskonalić i pokazać innym

Jest dla mnie formą ruchu, rozwijam się pod względem rytmiki, występów, własnej samooceny, pracy nad ciałem, poznaję ciekawych ludzi z grupy

Wybrałam te zajęcia, ponieważ spodziewam się zmian w ciele takich jak giętkość, delikatność kokieteria, ale też w umyśle: spokój wewnętrzny, dystans do tego co wokół się dzieje

Lepiej nie potrafiłabym tego opisać 🙂 

PRZYGODA Z TAŃCEM ORIENTALNYM

Taniec orientalny może stać się pasją na wiele lat. Ale nawet, gdy uczęszczamy na zajęcia tylko przez kilka miesięcy i angażujemy się w różne spotkania i imprezy oferowane przez szkołę, możemy czerpać z tego wiele korzyści.

Niektórym kobietom, które przestały tańczyć, pozostaną w pamięci przyjemne wspomnienia ze spotkań orientalnych oraz kolekcja zdjęć i filmików z różnych imprez.

Zakładając szkołę, nazwałam ją klubem zorientowanych kobiet, ponieważ brałam pod uwagę to, że nie wszystkim zapisującym się na zajęcia kobietom wystarczy tak dużo wytrwałości, aby nauczyć się tańczyć. Miałam jednak nadzieję, że być może zechcą się potem spotykać z koleżankami, z którymi kiedyś wspólnie ćwiczyły. Dlatego też zawsze na nasze imprezy zapraszamy osoby, które kiedyś tańczyły i jest nas coraz więcej.

Niektóre osoby zapisujące się na zajęcia przeżywają chwilowe zachwianie w swoim życiu, potrzebują odkrycia na nowo swojej kobiecości i zrobienia czegoś dla siebie, a wtedy ćwiczenia taneczne bardzo pomagają. Często później taniec nie jest już tym kobietom potrzebny i zajmują się czymś innym. Myślę, że jest to prawidłowe podejście do tematu ćwiczeń ruchowych – powinniśmy czerpać z życia to, co jest dla nas w danym momencie potrzebne i ważne. Gdy przestaje nas fascynować, to trzeba zająć się czymś innym, ponieważ to co robimy, powinno nam dawać energię do dalszego działania.

Dużo satysfakcji sprawia mi, gdy widzę kobiety angażujące się w ten taniec, które są ze mną już od kilku lat. Dzięki nim oraz osobom, które wciąż dołączają, szkoła może się rozwijać. Organizowane są warsztaty poszerzające wiedzę i umiejętności z tego tańca i tańczymy coraz lepiej.

Kobiety, które potrafią się tak zaangażować w taniec orientalny, że staje się ich pasją, mogą przeżyć niesamowitą przygodę swojego życia. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy sama nauka sprawia nam ogromną przyjemność, a dzień bez tańca brzucha wydaje się dniem straconym. Takie przeżycie jest możliwe, zwłaszcza wtedy, gdy widzimy postępy w tej nauce. Udaje się to zazwyczaj osobom, które potrafią samodzielnie ćwiczyć w domu. Zajęcia w grupie są potrzebne, ponieważ dzięki nim uczymy się nowych rzeczy, ale ćwiczenie w domu daje większą swobodę i robimy to tak, jak nam odpowiada. Poza tym nawiązujemy kontakt ze sobą.

Gdy opanujemy już podstawy tańca, możemy zacząć doszkalanie się na warsztatach. Warto z tego korzystać, bo to jest bardziej intensywna praca, niż na zajęciach – ciało wtedy lepiej przyswaja nowe ruchy. Osób, które odnalazły swoją pasję w tańcu nie trzeba namawiać na dodatkowe zajęcia – one same szukają sposobów zdobycia wiedzy. Nie przeraża ich nawet konieczność przemieszczenia się do innych miast, często usytuowanych w drugim końcu kraju. Te pasjonatki spotykają się na warsztatach i wspólnie spędzają swoje urlopy.  Między kobietami zawiązują się przyjaźnie, które trwają pomimo dużej odległości zamieszkania.

Pasja łączy kobiety nie tylko w kraju, ale nawet na całym świecie. Na międzynarodowe festiwale przyjeżdżają osoby z różnych krajów.

Występy – to nieodłączna część nauki tańca brzucha, są takim ukoronowaniem dotychczasowej pracy. Podejście do występów jest różne – jedne kobiety  są bardzo odważne i lubią być w centrum uwagi, ale inne nie odczuwają takiej potrzeby i jeżeli już decydują się na występ, to wolą tańczyć w grupie. Z czasem to się zmienia – w miarę jak nabywają więcej umiejętności.

Kobieta wychodząc na scenę staje się gwiazdą, bo nie sposób aby nie błyszczała, gdy ma na sobie piękny strój, fryzurę i makijaż orientalny. To ma przełożenie również na samopoczucie – spróbujcie dziewczyny, bo warto!

Są też takie kobiety, które najbardziej cenią sobie możliwość wspólnych spotkań i zabaw. U nas każda kobieta wybiera sobie to, co jest dla niej najlepsze w danej chwili.

Trudno pominąć w tej przygodzie z tańcem sprawę szycia sobie strojów oraz ozdabiania ich cekinami i koralikami. Osoby które lubią robótki ręczne, potrafią stworzyć bardzo ciekawe kreacje, bo taniec brzucha to możliwość bycia niepowtarzalną pod każdym względem.

Moja przygoda z tańcem orientalnym trwa już dość długo, przeszłam wszystkie te etapy o których wyżej wspomniałam – uczyłam się intensywnie na różnych warsztatach i nadal to robię, szyłam sobie stroje – w dalszym ciągu wciąż przerabiam, nawet te gotowe i zamówione na miarę, występowałam wielokrotnie indywidualnie i grupowo. Obecnie bardziej koncentruję się na uczeniu innych, ale to już zupełnie inna bajka 🙂